czwartek, 3 listopada 2011

jestem Chrzestną dwóch Atopików

Przyczyn występowania wysypki jest wiele, niektóre są całkowicie niegroźne, a niektóre oznaczają chorobę. Żadnych jednak oznak nie należy bagatelizować, ponieważ nigdy nie wiadomo, z czym ma się do czynienia.
Jedną z chorób charakteryzujących się wysypką jest atopowe zapalenie skóry, które jest chorobą o podłożu genetycznym, w przypadku której organizm źle reaguje na niektóre antygeny. Można więc w prosty sposób stwierdzić, że czynniki, które są zupełnie nieszkodliwe dla zdrowych ludzi, mogą powodować ogromne uczulenia na całym ciele osób chorych.
Mogą to być różnego rodzaju:
  • kosmetyki,
  • rozpuszczalniki,
  • roztocza,
  • sierść zwierząt,
a także jedzenie:
  • jajka,
  • mleko,
  • truskawki,
  • inne owoce.
Choroba ta pojawia się, gdy organizm wywołuje nieprawidłową reakcję immunologiczną. Można ją leczyć, gdy odkryje się, co jest jej przyczyną (należy odnaleźć antygeny-produkty, które uczulają) i wyeliminować je z diety oraz codziennej styczności. Dość popularną metodą leczenia atopowego zapalenia skóry jest również odczulanie, czyli małe podawanie alergenu, a następnie stopniowe zwiększanie dawki.
Jeżeli, przykładowo, dziecko jest chore i uczula je sierść psa, to pod żadnym pozorem nie należy od razu przynosić zwierzęcia do domu. W przypadku uczulenia na różnego rodzaju rozpuszczalniki i środki czystości, często wystarczy specjalistyczna odzież lecznica, typu dermasilk.
Należy zauważyć, że nie każde zaczerwienienie, podrażnienie czy wysypka to atopowe zapalenie skóryAby mówić o tej chorobie, muszą być spełnione trzy z czterech czynników – uczulenie musi się pojawiać typowo w tym samym miejscu, regularnie, pojawiać się świąd oraz w rodzinie chorego musi występować atopia. Dodatkowo, jest również kilka innych czynników oznaczających tę chorobę, jednak nie są one tak istotne. Są to między innymi suchość skóry, zaćma, skłonności do powrotów zakażeń skórnych czy nietolerancja pokarmów.
W przypadku występowania tych czynników należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz